Bugun...


Lütfü Caner


facebook-paylasKüçük Esnafın Sorunları Ne Zaman Çözülecek?
Tarih: 12-11-2016 00:19:00 Güncelleme: 12-11-2016 00:22:00


 

Türkiye’de ve Malatya’da, Anavatan Partisi döneminden bu yana gelip geçen tüm iktidarların milletvekilleri, yıllardır küçük esnafların sorunlarını ve özelikle şehirlerin ve kentlerin merkezlerinde ki büyük marketler sorununu çözeceklerini söyleyip durdular. Fakat maalesef, 30 yıldır bu söz konusu marketler yasasını doğru dürüst resmi bir prosedüre bağlayamadılar ve bu yasayı çıkarıp milyonlarca küçük esnafı bir türlü rahatlatamadılar...

  Çünkü her seçim döneminde, iktidarların saflarına, egemen büyük sermeyenin bazı temsilcileri milletvekili olarak sızdı ve bu yasanın çıkmasını yıllardır çeşitli şekillerde engellemeyi başardılar. Kimse kusura bakmasın, bugün Allah için doğruları söyleyeceğiz. Yıllardır milyonlarca küçük esnaf sıkıntı çekerken, Türkiye’de ve Malatya’da sayıları bir alin parmak sayısı kadar olan bir avuç egemen sermaye sahipleri, maalesef her gün milyonlarına milyon katmaya devam ediyorlar.

  Bugün nerede ise, Malatya’nın merkezinde, her gün büyük bir süper marketin açılışı devletin bazı yetkilileri tarafından yapılıyor. Bu haksız rekabeti destekleyip, Malatya’nın merkezinde ki binlerce küçük esnafları her gün biraz daha sıkıntıya sokup yok ettiğinizin farkında mısınız Sayın değerli yetkililerimiz ve milletvekillerimiz?

  Evet, binlerce küçük esnaf adına açık ve net olarak soruyoruz; ( marketler yasasını) ne zaman çıkaracaksınız?  Ak parti iktidarının sizden önceki,  geçmiş iki dönemin milletvekilleri de marketler yasasını çıkaracağız diyerek söz vermişlerdi. Fakat her iki dönemin milletvekilleri de maalesef sözlerinden durmadılar. Lütfen söylerimsiniz; bu marketler yasasını meclisten çıkarmanıza hangi sermaye güçleri engel oluyor; açık açık söyleyin de bu millet asıl gerçekleri öğrensin ve sizde bu vebalden kurtulun...

  Hani bilirsiniz, bir atasözümüzde, bir kişi yer kırk kişi bakarsa, orada kıyamet kopar diye söylenir. Yani şimdi, Malatya’nın merkezinde, üç beş büyük market, yani egemen sermaye haksız rekabetle her gün milyonlarına milyon katacak, merkezdeki binlerce küçük esnaf ta, her gün biraz daha eriyip sıkıntılar içinde kıvranacak ve yok olacak. Yani bu adalet mi; söylemisiniz Allah aşkına? Malatya’da bu söz konusu sıkıntılardan dolayı, her gün küçük esnaf hemşehrilerimiz işletmelerini kapatıp Malatya’da göç edip büyük şehirlere gurbete gidiyorlar. Eğer Malatya’da her gün eksilen bu nüfus eksikliği fark edilmiyorsa, bunun nedeni, Güney doğu illerimizden terörden dolayı gelen göçler bu boşluğu, bu açığı kapattığı için, bu gerçeğin farkına bir türlü varılmıyor..

  Bugün Malatya’ya Adıyaman, Bingöl, Urfa, Diyarbakır gibi illerimizden gelen göçlerden dolayı, Malatya’nın her gün azalan bu nüfus eksikliği fark edilemiyor. Gerçek yerli Malatyalı hemşehrilerimiz sıkıntılardan dolayı dışarıya göçe devam ediyor. Maalesef Malatya’da ki bu gerçeği, hiç bir devlet yetkilisi dikkate alıp, bu demografik dengesizliği doğru dürüst araştırmıyor ve sorgulamıyor.

  Peki, iyi de, bu sorunun çözümü nedir diye sorulacak olursa; Malatya Küçük Esnaflarımız, acilen yaptırım gücü olan ve gerektiğinde, Malatya’da sorunları konusunda ses getiren (Malatya Küçük Esnaflar Odası) adı altında acilen örgütlenmelidirler. Vergi tabelası olan 200 esnaf bu odanın kurulması için ilk baştan yeterlidir. Oda yönetimi için ise, işi bilen 7 asil ve 7 yedek olmak üzere, 14 cesur, bilgili ve delikanlı, öz be öz Malatyalı esnafla bu işe başlanmalı, Malatya Küçük esnaflarının hakları kanun ve yasalar çerçevesinden aranmalı ve devletin bazı kapıları aşındırılmalıdır. Evet değerli okurlarım,  hani yine bir atasözümüzde, ağlamayan bebeğe mama vermezler diye söyleriz. Eğer sorunlarımızın çözümünü istiyorsak; küçük esnaflar olarak hiç vakit geçirmeden kollarımızı sıvamalıyız...

  Evet, Malatya küçük esnaflarının sorunlarını yıllardır sık sık yazıyorum ve bu sorunlara sağlıklı bir çözüm bulununcaya kadar da, İnşallah yazmaya devam edeceğim. Yalınız şu gerçeği unutmayalım ki, ses getirecek bir ( Malatya Küçük Esnaflar Odası) Önemli bir çözüm olabilir. Tabi eğer 14 kişilik iyi bir kadro ile kurulabilirse....!  (Malatya Net Haber) Gazetemizde ki köşemde ve ayrıca bana ait olan, ( www.malatyadiyari.com ) internet gazetemizde, İnşallah bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğim...!

Bu konuda Malatya küçük esnaflarımızın çözümle ilgili, ( E-mail ve mesajlarını ) bekliyorum.

 

Lütfü Caner / lutfucaner44@gmail.com

 Bu yazı 26557 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • URFA RESİMLERİ
  URFA RESİMLERİ
 • MALATYA RESİMLERİ
  MALATYA RESİMLERİ
 • KAYSERİ RESİMLERİ
  KAYSERİ RESİMLERİ
 • İSTANBUL RESİMLERİ
  İSTANBUL RESİMLERİ
 1. URFA RESİMLERİ
 2. MALATYA RESİMLERİ
 3. KAYSERİ RESİMLERİ
 4. İSTANBUL RESİMLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Azdin Erdoğan / Elimde değil
  Azdin Erdoğan / Elimde değil
 • KIVIRCIK ALİ / BİR SELAM SAL SABAH OLSUN
  KIVIRCIK ALİ / BİR SELAM SAL SABAH OLSUN
 • İZZET YILDIZHAN / AY BULUTA GİRMİŞ
  İZZET YILDIZHAN / AY BULUTA GİRMİŞ
 • CELAL ÇOLAK / DUYDUN MU / 2010
  CELAL ÇOLAK / DUYDUN MU / 2010
 • İzzettin Aydoğan ( Lo Askero ) Pötürge Türküsü / Kürtçe
  İzzettin Aydoğan ( Lo Askero ) Pötürge Türküsü / Kürtçe
 • Selahattin Demircan / Gule Zeman - Kürtçe İlahi
  Selahattin Demircan / Gule Zeman - Kürtçe İlahi
 1. Azdin Erdoğan / Elimde değil
 2. KIVIRCIK ALİ / BİR SELAM SAL SABAH OLSUN
 3. İZZET YILDIZHAN / AY BULUTA GİRMİŞ
 4. CELAL ÇOLAK / DUYDUN MU / 2010
 5. İzzettin Aydoğan ( Lo Askero ) Pötürge Türküsü / Kürtçe
 6. Selahattin Demircan / Gule Zeman - Kürtçe İlahi
VİDEO GALERİ
YUKARI