Bugun...


Lütfü Caner


facebook-paylasAHMET ÇAKIR, NE YAPTI Kİ ?
Tarih: 28-10-2016 20:33:00 Güncelleme: 28-10-2016 20:36:00


 

Zaman zaman yazılarımı eleştiren bazı değerli okurlarım; sık sık şu eleştirileri bana yöneltiyorlar. Caner Bey: Ahmet Çakır’ın çok başarılı olduğunu söylüyorsun, peki iyi de, Ahmet Çakır Malatya’ya ne yaptı ki, diye sık sık çeşitli konularda akla, mantığa sığmaz bazı eleştiriler ve mesajlar  gönderiyorlar.

 

Uzun süredir okuyucularıma olan saygımdan dolayı, bu eleştirileri hep  altan alıp görmemezlikten gelmeye çalıştım. Fakat takdir edersiniz ki, insan sabrının sınırı da bir yere kadardır. İnsan bazen dayanamıyor ve bazı eleştirilere  cevap vermek zorunda kalıyor.

Ben Lütfü Caner olarak, Başkan Ahmet Çakır’ın Makamına gidip, kendisi ile bir çay içmek halen nsip olmadı.  İster inanın, ister inanmayın gerçek budur. Malatya’da bulunduğun sürelerde, dört defa randevu talebinde bulundum, maalesef randevularım yoğunluktan dolayı gerçekleşmedi ve Sayın Başkan Çakır’la görüşmek nasip olmadı. Ben bir gazeteci olarak, İstanbul gibi metropol bir kentte uzun süre yaşamış ve siyasetin içinde gelen ve özelikle yerel yönetimler ile iç içe uzun bir siyasi süreci yaşamış olan bir gazeteci olarak, yerel yönetimler konusunda hatrı sayılır bir yerel siyasi tecrübeye sahip bir gazeteciyim..

Onun içini siz kalkıp ta, (SON BİR BUÇUK DÖNEMDİR),  Ahmet Çakır Malatya için ne yapıtı ki, diye söylerseniz, bu söyledikleriniz havada kalır ve boşa konuşmuş olursunuz ve ayrıca Başkan Çakır’a da çok büyük bir haksızlık yapmış olursunuz.

Evet, elinizi vicdadınıza koyup, Malatya’nın 94 yıllık Cumhuriyet tarihini şöyle  bir inceleyin ve bakın bakalım, Rahmetli Turgut Özal dönemi hariç, Malatya’nın bu derecede hizmet aldığı başka bir dönemi gösterebilir misiniz?

Mesela örneğin kıssaca: Başkan Ahmet Çakır’ın şu anda aklıma gelen bazı hizmetlerden söz etmek gerekirse: 

1 - Yaşam ve spor merkezi. 2- Kültür ve sanat galerisi. 3-7 projenin bir arada olduğu sanat sokağı projesi. 4- Turgut Özal Tabiat Parkı. 5- Yeni nikah sarayı. 6- Trambüs Projesi. 7- Çöpten enerji üretme merkezi. 8- Güneş enerjisi üretme merkezi. 9- Cumhuriyet tarihinin en büyük yol genişletme ve asfaltlama çalışmaları bu dönemde yapılıyor. 10- Doğanşehir’de mezbahana projesi. 11- Malatya’nın çeşitli ilçelerinden şu anda devam eden yol genişletme, asfaltlama ve köprü yapma çalışmaları. 12 – Malatya’nın son 7 yıldır, Malatya kultur Aş. vasıtası ile çeşitli alanlarla ilgili organize ettiği çeşitli fuarlarla, Malatya adeta bölgede bir fuarlar şehri konumuna gelmiştir. 13- Kültürel etkinlikler noktasında ise, Malatya Dünya’ya açılan kültürel bir bakış açısı ile, çeşitli kültür etkinlikleri ile adeta Dünya açılan bir vizyon sergilemektedir. 14- toplumdaki sosyal hizmetler noktasında bir çok hizmetler yapılıyor ve özelikle engeliler noktasında önemli çalışmalar yapılmaktadır. 15- sokak hayvanları konusunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. 16- Kernek parkı düzenlenmesi. 17-  Kentsel dönüşüm projesi. 18 Devam eden Horata vadisi projesi.

Evet, şu anda Başkan Ahmet Çakır’ın ancak aklıma gelen  18 kalem hizmetini sayabildim.

Yani bütün Malatya halkı her gün görüyor, izliyor ve biliyor ki, daha bu yukarı da saydığım hizmetlerin dışında, yapılmış ve ayrıca devam etmekte olan daha nice hizmetler, projeler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.

Evet, birileri siyasi görüşlerine uymuyor diye, kasıtlı olarak bütün bu yapılan ve yapılmakta olan bunca hizmetleri görmemezlikten gelerek,  hani Ahmet Çakır ne yaptı ki diyen bazı kişiler; ancak kendi kendilerini kandırıyorlar demektir.

Eğer bu bazı kişilerin dediği doğru olsaydı; iki dönemdir  Başkan Ahmet Çakır’ı takrar seçen Malatyalılar, son seçimde, % 63 gibi büyük bir rakamla, Ahmet Çakır’ı tekrar  seçmezlerdi.             Yani demk oluyor ki; bazı okuyucularımız siyasi görüşlerinden dolayı veya çeşitli başka şahsi nedenlerden dolayı, Başkan Ahmet Çakır’ın yaptığı ve halen yapmaya çalıştığı bunca hizmetlerini yok sayarak, ancak kendi kendilerini kandırdıklarının farkında değiller..

Malatya halkı, sabit,  dogmatik fikirlere sahip bağnaz bir millet değildir. Malatya halkı her zaman ileriyi gören düşüce ve fikirlere açık olan illeri görüşlü bir millettir. Malatya halkı, hizmet verenle, hizmet veremeyenleri çok  iyi değerlendiren ve iyi tahlil eden bir siyasi görüşe sahiptir. Malatya’da siyasetin yakın tarihinde, CHP vardı, başarısızlıklarından dolayı küçüldü ve ikinci parti oldu. Anavatan partisi vardı, son dönemlerinde ki başarısızlıklarından dolayı siyasetten küçüldü yok oldu. MHP vardı, Malatya’da üçüncü parti oldu. Çünkü Malatya halkının çoğunluğu, dogmatik, sabit görüşlü siyasi düşüncelere  sahip değildirler. Başarılı ve başarısız olan yöneticiler iyi tahlil eder ve değerlendirirler..

Yani kısacası: hani Ahmet çakır ne yaptı ki diyenlere şunu söylemek istiyorum; son 7 yıldır Malatya’da yapılan ve yapılmakta olan bütün hizmetleri sıralamaya kalkarsam, ancak sayfalar dolusu yazı yazmam gerekir..

Eğer bu bazı kişiler, gerçekten samimi olarak Ahmet çakır’ın son 7 yılda ne yaptığını merak ediyorlarsa; ellerini vicdanlarına koyup, Malatya’da şöyle bir etraflarına baksınlar, mutlaka ki asıl gerçekleri göreceklerdir.

Hani atalarımız ne demişler; yiğidi öldür, ama hakkını yeme demişler..

Türkiye’nin yakın tarihinde, İstanbul gibi bir şehirde Belediye Başkanlığı yapmış olan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan dahi, Malatya’ya son gelişinde, Malatya’yı yerel hizmetler noktasında çok beğendiğini söyledi.          Ben İstanbul’da uzun yıllar, Sayın Cumhurbaşkanımızla aynı siyasi ekibin içinde 30 yıla yakın bir zaman aynı siyasi süreci yaşayan bir gazeteci olarak çok iyi biliyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanımız kolay kolay başarılı olmayan  hizmeti beğenmez, Yanlışları ve başarısızlıkları  açık bir şekilde yöneticilerin yüzüne söyler ve her zaman görevin en başarılısını ister.. 

Yani kısacası, Başkan Ahmet Çakır’ın hizmetlerini, Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdoğan dahi beğendiğini söylemiştir.. Son günlerde Türkiye’de Büyükşehir belediyeleri arasında yapılan bir kamu oyu araştırmasında, Malatya büyükşehir Belediyesi, başarılı ilk 10 Büyükşehir belediyesi arasındadır. Onun için, Sayın Başkan Çakır’ı hizmetleri ile değerlendirirken, lütfen elimizi vicdanımıza koyalım..!

 

Saygılarımla. / lutfucaner44@gmail.com

 Bu yazı 6841 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • URFA RESİMLERİ
  URFA RESİMLERİ
 • MALATYA RESİMLERİ
  MALATYA RESİMLERİ
 • KAYSERİ RESİMLERİ
  KAYSERİ RESİMLERİ
 • İSTANBUL RESİMLERİ
  İSTANBUL RESİMLERİ
 1. URFA RESİMLERİ
 2. MALATYA RESİMLERİ
 3. KAYSERİ RESİMLERİ
 4. İSTANBUL RESİMLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Azdin Erdoğan / Elimde değil
  Azdin Erdoğan / Elimde değil
 • KIVIRCIK ALİ / BİR SELAM SAL SABAH OLSUN
  KIVIRCIK ALİ / BİR SELAM SAL SABAH OLSUN
 • İZZET YILDIZHAN / AY BULUTA GİRMİŞ
  İZZET YILDIZHAN / AY BULUTA GİRMİŞ
 • CELAL ÇOLAK / DUYDUN MU / 2010
  CELAL ÇOLAK / DUYDUN MU / 2010
 • İzzettin Aydoğan ( Lo Askero ) Pötürge Türküsü / Kürtçe
  İzzettin Aydoğan ( Lo Askero ) Pötürge Türküsü / Kürtçe
 • Selahattin Demircan / Gule Zeman - Kürtçe İlahi
  Selahattin Demircan / Gule Zeman - Kürtçe İlahi
 1. Azdin Erdoğan / Elimde değil
 2. KIVIRCIK ALİ / BİR SELAM SAL SABAH OLSUN
 3. İZZET YILDIZHAN / AY BULUTA GİRMİŞ
 4. CELAL ÇOLAK / DUYDUN MU / 2010
 5. İzzettin Aydoğan ( Lo Askero ) Pötürge Türküsü / Kürtçe
 6. Selahattin Demircan / Gule Zeman - Kürtçe İlahi
VİDEO GALERİ
YUKARI