Bugun...


Lütfü Caner


facebook-paylasSayın Valimizin Dikkatlerine Önemle Arz Edilir...!
Tarih: 23-11-2016 13:34:00 Güncelleme: 23-11-2016 14:39:00


 

Sayın değerli valim, Malatya’ya atandığınız günden beri, Malatyamız adına bu kıssa dönemde yaptığınız başarılı hizmetlerinizden dolayı zatıalinize teşekkür eder ve ayrıca daha yapacağınız nice hizmetlerinizden dolayı da zatıalinize başarılar dileriz.

 

Sayın değerli Valim: bugün sizlerin gündemine Malatya’mızın için oldukça  büyük bir önem arz eden çok önemli bir sorununu  arz etmek istiyoruz: Malumunuz son yıllarda, Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi, Malatya’mızdan da kuraklık hat safhaya ulaşmış ve özelikle yaz aylarında sulama başta olmak üzere, önemli derecede su sıkıntısı çekilmektedir.


İşte bu vesile ile, son 14 yıldır, Devletimiz tarafından ülkemizin kuraklık sıkıntısı çeken ve yeterince yeşil alanları olmayan ormandan yoksun olan  bölgelerine, malumunuz Devletimiz tarafından ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları yoğun bir şekilde başlatılmıştır Orman ve su işleri Bakanlığımız tarafından.


Evet, işte bu vesile ile, Malatyamızın yüksek Beydağlarının da ağaç ve yeşilden yoksun olması, Malatya’dan kuraklığı tetikleyen önemli nedenlerinin başında gelmektedir. İşte bu kaderi yenmek amacı ile sizden önceki valilerimizden Sayın Ulvi Saran Beyin Orman Bakanlığımızla beraber başlattığı Yeşil Beydağı Projesi kapsamında önemli çalışmalar yapılmış ve İnşallah yapılan bu çalışmalar yakın bir gelecekte Malatya’mıza önemli katkılar sağlayacaktır.


Sayın valim: Malatya’mız adına zatıalinizden Malatya halkımızın isteği; 5 yıl önce eski valilerimizden Ulvi Saran Bey tarafından başlatılmış olan Yeşil Beydağı Projesinin  tekrar devam etmesidir. Malatya halkı olarak  ağaçtan ve yeşilden yoksun olan Beydağından yıllardır yeterince ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarının yapılmadığI için, bilimsel olarak  kuraklık ve su kaynaklarının sıkıntısı ister istemez bölgemizi olumsuz etkilemektedir.


İşte bu vesile ile, son yıllarda önemli derecede kuraklık ve su sıkıntısı çeken Malatya’mızın geleceği için, Yeşil Beydağı Projesi kampanyasının mutlak  devam etmesi isteği Malatya halkının en büyük istek ve arzusudur. Malatya’mızın geleceği için oldukça önemli olan Yeşil Beydağı Projesi kapsamında ağaçlandırma çalışmalarının mutlaka devam etmesi isteniyor.


Sayın valim: örneğin yaz aylarında Malatya’mızın Battalgazi bölgesinde, zaman zaman sulama suyu sıkıntısından dolayı, kanalizasyon borularının patlatılıp sulama yapıldığı duyumlarını almaktayız. Sizlerde takdir edersiniz ki, yıllardır süregelen bütün bu sıkıntıların temelinde,  Malatya’mızın çevre yüksek dağlarının yeşilden ve ağaçtan yoksun olması, bilimsel olarak konu ile ilgili uzmanların anlattığına göre, kuraklığı tetikleyen nedenlerin başında gelmektedir.


İşte bu nedenle, 5 yıl önce Malatya’da başlatılan Yeşil Beydağı Projesinin durdurulması büyük bir hata olmuştur. Bu projenin devletin verdiği imkanlar dahilinde, Beydağlarının uygun olan alanlarında ve bölgelerinde mutlak ama mutlaka peyder pey devam etmesi, Malatya’mızın yakın geleceği için, kuraklık ve su sıkıntısı noktasında  çok büyük faydalar sağlayacaktır.


Orman su işleri Bakanlığımızın, Bey dağlarında Yeşil Beydağı Projesi kapsamında yeniden ağaçlandırma çalışmalarını başlatması, her gün süregelen su sıkıntısı ve kuraklık nedeni ile Malatya halkımızın  en büyük isteği ve arzusudur.


Yani kısacası Malatya; Yeşil Beydağı Projesi kapsamında imkanlar dahilinde, Beydağlarını ağaçlandırma çalışmalarının mutlaka ama mutlak devam ettirilmesini istiyor Sayın  değerli valim.


 Malatya Valimiz Sayın, Mustafa Toprak  Beyin dikkatlerine önemle arz edilir...


Lütfü CANER, Malatya Net Haber Gazetesi.

Saygılarımla. / lutfucaner@gmail.com

 Bu yazı 26729 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • URFA RESİMLERİ
  URFA RESİMLERİ
 • MALATYA RESİMLERİ
  MALATYA RESİMLERİ
 • KAYSERİ RESİMLERİ
  KAYSERİ RESİMLERİ
 • İSTANBUL RESİMLERİ
  İSTANBUL RESİMLERİ
 1. URFA RESİMLERİ
 2. MALATYA RESİMLERİ
 3. KAYSERİ RESİMLERİ
 4. İSTANBUL RESİMLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Azdin Erdoğan / Elimde değil
  Azdin Erdoğan / Elimde değil
 • KIVIRCIK ALİ / BİR SELAM SAL SABAH OLSUN
  KIVIRCIK ALİ / BİR SELAM SAL SABAH OLSUN
 • İZZET YILDIZHAN / AY BULUTA GİRMİŞ
  İZZET YILDIZHAN / AY BULUTA GİRMİŞ
 • CELAL ÇOLAK / DUYDUN MU / 2010
  CELAL ÇOLAK / DUYDUN MU / 2010
 • İzzettin Aydoğan ( Lo Askero ) Pötürge Türküsü / Kürtçe
  İzzettin Aydoğan ( Lo Askero ) Pötürge Türküsü / Kürtçe
 • Selahattin Demircan / Gule Zeman - Kürtçe İlahi
  Selahattin Demircan / Gule Zeman - Kürtçe İlahi
 1. Azdin Erdoğan / Elimde değil
 2. KIVIRCIK ALİ / BİR SELAM SAL SABAH OLSUN
 3. İZZET YILDIZHAN / AY BULUTA GİRMİŞ
 4. CELAL ÇOLAK / DUYDUN MU / 2010
 5. İzzettin Aydoğan ( Lo Askero ) Pötürge Türküsü / Kürtçe
 6. Selahattin Demircan / Gule Zeman - Kürtçe İlahi
VİDEO GALERİ
YUKARI